Aby zmniejszyć ryzyko powstawania groźnych urazów konieczne jest stosowanie ochraniaczy piłkarskich, o których zastosowaniu i rodzajach można przeczytać poniżej.
Rodzaje ochraniaczy na nogi
-
Ochraniacze wsuwane na goleń
Są lekkie, wygodne i bezpieczne. Nie posiadają żadnych zapięć, sznurków ani ściągaczy. Można stosować je zarówno podczas mistrzowskich rozgrywek, jak i podczas amatorskiego spotkania towarzyskiego. Zapewniają dobrą stabilność, dzięki czemu ryzyko powstania kontuzji jest znacznie mniejsze. Niestety mają również jeden minus - nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa kostki stopy, która to równie często jest ofiarą brutalnej rozgrywki pomiędzy piłkarzami.
-
Ochraniacze na goleń i kostkę
Jest to nieco bardziej zmodernizowana wersja poprzedniego rodzaju. Ich zastosowanie i funkcja są dokładnie takie same w obydwu przypadkach. Różnica polega jednak na tym, że zabezpieczają one również kostkę, dlatego mimo nieco wyższej ceny, są wybierane najczęściej. Wyposażone są także w specjalne w usztywnienie, które ma chronić okolicy stawu skokowego.
-
Ochraniacze-getry
Bardzo popularny rodzaj ochraniaczy, który jest hybrydą tradycyjnych getrów piłkarskich oraz ochraniaczy. Bezpieczeństwo zapewnia w tym przypadku specjalna pianka, która jest wkomponowana w skarpetę. Szczególnie polecane młodym piłkarzom i tym, którzy nie są szczególnie narażeni na poważne wypadki podczas rozgrywki.
Jak widać rodzajów ochraniaczy jest kilka. Wszystkie z oczywistych względów skupiają się na ochronie stawów skokowych i kostki. Wybór odpowiedniego typu ochraniacza uzależniony jest przede wszystkim od zajmowanej przez zawodnika pozycji. Gracze defensywni korzystają z ochraniaczy o podwyższonych właściwościach ochronnych, pomocnicy, bramkarze oraz napastnicy z lżejszych modeli.