4 elementy stroju piłkarskiego zapewniające większy komfort na boisku
Komfort boiskowy przekłada się na wyższą skuteczność, a to pozwala wygrać mecz lub osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty podczas testów piłkarskich i motorycznych do nowego klubu. Cztery elementy stroju piłkarskiego, które przedstawimy w dzisiejszym wpisie pomogą również trenować wydajniej - dzięki temu będziesz mógł skupić się wyłącznie na jednostce treningowej i precyzyjnym wykonywaniu poszczególnych zadań.
Lajkry piłkarskie - gwarancja komfortu
Lajkry piłkarskie, czyli podstawowy element wyposażenia stroju piłkarskiego gwarantujący komfort. Odpowiadają one za trzy istotne funkcje, a mianowicie:
- utrzymanie temperatury,
- odparowanie wilgoci,
- zabezpieczenie zawodnika przed nieprzyjemnymi obtarciami skóry.
Lajkry piłkarskie zapewniają oczywiście pełną swobodę ruchów, idealnie przylegając do ciała. Są one przydatne nie tylko piłkarzom, ale także zawodnikom uprawiającym inne dyscypliny sportu (np. koszykówka, piłka ręczna, siatkówka).
Lajkra piłkarska kosztuje zazwyczaj w granicach 50 zł. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że jest to bardzo wytrzymały element wyposażenia stworzony ze specjalnego materiału zabezpieczonego przed nagłym przerwaniem materiału m.in. na skutek wślizgu na naturalnej lub sztucznej nawierzchni. Zazwyczaj starcza na minimum rok.
Skarpety antypoślizgowe dla lepszej kontroli
W ciągu ostatnich kilku lat skarpety antypoślizgowe zyskały na popularności. Zwiększyła się także liczba firm produkujących tego typu akcesoria - nie bez powodu. Gwarantują one m.in.:
- mniejszy poślizg stopy,
- lepszą kontrolę piłki,
- większy komfort gry.
Wszystko to przekłada się na większą skuteczność pod kątem piłkarskim. Niektóre modele butów nie są idealnie dopasowane do nogi - właśnie w takim przypadku najlepiej zainwestować w skarpety antypoślizgowe. Warto również rozważyć wysokiej jakości skarpety Proskary - w zależności od własnych preferencji, możesz zdecydować się na niebieskie, czerwone, białe lub czarne.
Ucięte getry dla wygody
Getry obcina się dla wygody - to właśnie poczucie komfortu. Robią tak nie tylko piłkarze na światowym poziomie, jak Messi, Ronaldo, Lewandowski, Neymar czy też Mbappé, ale również wielu amatorów.
W miejsce uciętego fragmentu getry, piłkarze stosują zazwyczaj skarpety antypoślizgowe lub tzw. skarpety z wypustkami, które wyraźnie przyklejają się do podeszwy, ponieważ dzięki nim stopa jest stabilna w bucie nawet podczas intensywnej gry.
Nie wiesz, jak dobrać skarpety do gry w piłkę nożną? Sprawdź artykuł na naszym blogu sporttiw.pl.
Ochraniacze piłkarskie, których nie czujesz w czasie gry
Ochraniacze piłkarskie należy dobrać według wzrostu - wówczas będą praktycznie nieodczuwalnym elementem Twojego stroju. Poniżej przedstawiamy proporcje wzrostu do rozmiaru nagolenników:
- 120-130 cm - XS,
- 130-140 cm - S,
- 140-160 cm - M,
- 160-180 cm - L,
- 180-200 cm - XL.
Możesz zdecydować się również na ochronę kostek - jednak nie będzie to wygodne. Rozwiązania tego typu dedykujemy wyłącznie dzieciom. Seniorzy (powyżej 18 roku życia) powinni wybierać wyłącznie ochraniacze na piszczele.
Im mniejsze ochraniacze, tym wygodniej - warto wybrać ochraniacz o jeden rozmiar mniejszy, niż powinieneś nosić. Osoby ze wzrostem powyżej 180 cm mogą śmiało zdecydować się na rozmiar M. Nie polecamy skrajnie małych nagolenników. Sędziowie prawdopodobnie dopuszczą Cię do meczu, natomiast nie jest to bezpieczne.
Podsumowanie
Każda osoba regularnie uprawiająca sport, jakim jest piłka nożna, powinna zagwarantować sobie jak najwyższy stopień komfortu. Można to osiągnąć poprzez odpowiedni dobór konkretnych elementów garderoby tj.:
- lajkry piłkarskie,
- skarpety antypoślizgowe,
- ucięte getry,
- dopasowane ochraniacze piłkarskie.
Dzięki temu nic nie będzie Cię rozpraszać - będziesz mógł skupić się w 100% na konkretnej jednostce treningowej i maksymalizować swoje wyniki piłkarskie, każdego dnia zbliżając się do upragnionego celu. Rekomendujemy również rozważyć opaski stabilizujące ochraniacze, które zabezpieczają je przed zsuwaniem się.