Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jak działa odzież termoaktywna?

2020-12-08
Jak działa odzież termoaktywna?

Odzież i bielizna termoaktywna zagościła w szafach wszystkich osób aktywnych fizycznie. Coraz częściej wykorzystywana jest ona również przez pracowników fizycznych, którzy realizują obowiązki służbowe na zewnątrz. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak naprawdę ona działa i dlaczego pomaga schłodzić organizm latem i odizolować od mrozu zimą. Jeśli chcesz poznać szczegóły działania odzieży termoaktywnej, sprawdź przygotowany przez nas materiał.

W poniższym tekście odpowiadamy na wszystkie najczęściej zadawane pytania i zdradzamy tajemnice producentów. Zapoznaj się z nimi przed zakupem odzieży termoaktywnej i pamiętaj, że świadomy klient to zadowolony użytkownik!

Wszystko zależy od tkaniny 

Wyróżniamy obecnie dwie kategorie tkanin stosowanych w produktach typu bielizna termoaktywna – syntetyczne i naturalne. Wielu producentów wykorzystuje je jednak naprzemiennie lub (chcąc maksymalizować zadowalające rezultaty) miesza je ze sobą. Czym się one różnią i jakie propozycje mamy do dyspozycji? Sprawdź, nim podejmiesz decyzję o inwestycji.

Syntetyczne tkaniny dla odzieży termoaktywnej 

Dwie najpopularniejsze dzianiny, które możemy znaleźć w składzie większości produktów, to poliester i elastan. Dowodem na to, są np. podspodnie ADIDAS ALPHASKIN, które projektowane są z myślą o zakładaniu ich pod stroje piłkarskie. Wykorzystany w ich składzie poliester pochodzi jednak z recyklingu, dzięki czemu marka Adidas z dumą prezentuje rozwiązania wspierające aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Do największych zalet produktu możemy zaliczyć:

  • płaskie szwy ograniczające dyskomfort w najbardziej dynamicznych sytuacjach;
  • technologię Climacool, która zapewnia chłód i suchość w ciepłe dni;
  • siatkowe wstawki na wewnętrznej stronie nogawki;
  • elastyczną talię dopasowującą się do użytkownika.

Naturalne tkaniny dla odzieży termoaktywnej 

Jednym z materiałów, który wykazuje imponujące właściwości wykorzystywane w odzieży termoaktywnej, jest m.in. wełna Merino, czyli pochodząca z merynosów. Jest to jednak tworzywo stosunkowo drogie w produkcji i obróbce, a jego właściwości doskonale sprawdzają się zimą lub w przypadku sportów związanych z trekkingiem wysokogórskim, wspinaczką górską itp. Cieszy się ona również popularnością w przypadku produkcji akcesoriów, np. zimowych skarpet dla biegaczy lub kolarzy.

Odprowadzanie wilgoci, regulacja temperatury i wentylacja 

Dlaczego odzież termoaktywna radzi sobie o wiele lepiej w trakcie treningu od standardowych bawełnianych dresów i t-shirtów? Wszystko za sprawą włókien, które nie chłoną potu i nie zmieniają struktury pod wpływem zawilgocenia. Koszulki i spodenki termoaktywne transportują pot na zewnątrz, gdzie może on odparować. Do tego dochodzi aspekt wentylacji związany z lepszą oddychalnością tkaniny. Skóra musi oddychać. W innym wypadku zaczyna gromadzić się miejscowo woda i pojawia się opuchlizna – co prowadzi do dyskomfortu, otarć lub dolegliwości bólowych. Odzież termoaktywna dostarcza do niej jednak odpowiednią ilość powietrza, co ogranicza nadmierną potliwość – tak, jak ma to miejsce w przypadku ćwiczeń bez koszulki.

Elastyczność i przyleganie do ciała 

Odzież termoaktywna wykorzystywana jest zazwyczaj przez sportowców i osoby aktywne fizyczne, które mimo skrajnie wysokich lub niskich temperatur, nie odpuszczają treningów i zajęć. O ile w okresie letnich upałów przyleganie do ciała jest zrozumiałe ze względu na poprawę odprowadzania potu, o tyle przy minusowych temperaturach może być to aspekt budzący pewne pytania.

Dlaczego zatem odzież termoaktywna musi być przylegająca, nawet gdy jest eksploatowana w zimie? Ze względu na regulację ciepłoty ciała. Do tego dochodzi problem otarć skóry, które pojawiają się w trakcie dłuższych treningów, np. joggingu lub trekkingu. Wielu biegaczy (nawet tych amatorskich) wykorzystujących bawełniane t-shirty, skarży się na bolesne otarcia mięśni klatki piersiowej. Można tego uniknąć, wybierając wysokiej jakości odzież termoaktywną.

Świetnym przykładem są m.in. spodenki termoaktywne NIKE PRO LONG SHORT 9, które idealnie dopasują się pod dresem użytkownika. Posiadają one płaskie i profilowane szwy, które gładko przesuwają się po ciele. Nie powodują zatem dyskomfortu w trakcie ćwiczeń i ruchu. Ich skład to w 90% poliester i 10% elastyna. Marka Nike opracowała to połączenie jako materiał Dri-FIT. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie suchości i wygody. Ze względu posiadania krótkich nogawek, zapewniają one regulację temperatury w newralgicznych punktach. Są więc idealną opcją na lato, by założyć je pod krótkie szorty treningowe lub stroje piłkarskie.

Kiedy warto wybrać odzież termoaktywną? 

Jest to rozwiązanie wielu problemów niezależnie od pory roku. W okresie letnim bielizna termoaktywna pozwala szybko odprowadzić nagromadzony pot i schładzać ciało, natomiast zimą będzie izolować nas od zimnego powietrza. Nieistotne zatem, czy jesteś zawodnikiem ligowym, czy amatorem grającym w lokalnym klubie – zawsze warto mieć do dyspozycji odzież termoaktywną.

W Sporttiv.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz – zarówno zróżnicowane stroje piłkarskie, jak i bieliznę termoaktywną. Jeśli nie wiesz, które modele sprawdzą się w Twoim przypadku, nie czekaj. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, a my z przyjemnością pomożemy skompletować i zrealizować Twoje zamówienie krok po kroku.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 416 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-04
Zamówienie dostarczone zgodnie z ustaleniami
2024-08-24
Wszystko szybko i sprawnie .Profesjonalny kontakt w razie jakichkolwiek problemów. Polecam!
pixel