Jak przygotować się do założenia szkółki piłkarskiej?
Własna szkółka piłkarska to marzenie większości zdolnych trenerów, którym dużą przyjemność sprawia praca z młodzieżą. Sprawy organizacyjne często nie mają wiele wspólnego z wyzwaniami sportowymi, dlatego jest to pewna bariera dla szkoleniowców. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, na czym dokładnie polega założenie akademii piłkarskiej w świetle prawa, pod kątem wiedzy oraz wykształcenia. Wyjaśnimy również, jak zarządzać szkółką piłkarską. Miłej lektury!
Założenie szkółki piłkarskiej w świetle prawa
Polskie prawo nie definiuje, jak założyć akademię futbolową. Jedno jest pewne – PZPN dopuszcza do rozgrywek kluby oraz fundacje. W konsekwencji własna szkółka piłkarska może funkcjonować jako m.in.:
- jednoosobowa działalność gospodarcza,
- stowarzyszenie sportowe,
- lub spółka.
Tę kwestię rekomendujemy jednak skonsultować z prawnikiem oraz księgowym, ponieważ w zależności od podjętej decyzji, kwestie podatkowe będą się znacznie różnić.
Odpowiednie wykształcenie i wiedza a założenie akademii piłkarskiej
W tym przypadku również nie ma regulacji. Założenie akademii piłkarskiej jest możliwe dla każdego. Prowadzić treningi mogą natomiast wyłącznie trenerzy posiadający odpowiednie licencje.
Do pracy z dziećmi wystarczy UEFA C (obecnie Grassroots C). Wielu trenerów natomiast z uwagi na swoje doświadczenie i liczne szkolenia posiada licencję UEFA B, PZPN A lub UEFA A. Zdarzają się również wyjątkowe przypadki, gdy w szkółkach piłkarskich uczą dodatkowo trenerzy z kursem UEFA PRO.
Prowadzenie szkółki piłkarskiej wymaga umiejętności zarządzania przedsiębiorstwem, czyli radzenia sobie ze sprawami pozasportowymi. W tym celu można udać się na studia menedżerskie lub obejmujące kwestie zarządzania w sporcie. Polskie uczelnie podyplomowe oferują kierunki dot. klubów piłkarskich – i właśnie takie rozwiązanie polecamy.
Jak zarządzać szkółką piłkarską?
Umiejętne zarządzanie szkółką piłkarską to podstawa do osiągnięcia sukcesu zarówno jako szkoleniowiec, ale także właściciel akademii. W pierwszej kolejności rekomendujemy zadbać o jej promocję, odpowiedni dobór wyposażenia oraz filozofii czy też tzw. misji.
Promocja szkółki piłkarskiej
Promocję szkółki można prowadzić bez ponoszenia większych kosztów. Na początek wystarczy rozwinięcie profili w mediach społecznościowych i stworzenie własnej strony internetowej – w celu zbudowania wizerunku akademii. Można także zainwestować w pozycjonowanie szkółki piłkarskiej, czyli tzw. działania SEO, kampanie linków sponsorowanych Google Ads i reklamy Facebook Ads czy też Instagram Ads.
Założenie akademii piłkarskiej wiąże się także z reklamą offline w postaci banerów. Najlepiej wykupić miejsca bannerowe przy orlikach czy w okolicach stadionów klubów z niższych lig – w celu zwiększenia rozpoznawalności, a w konsekwencji zachęcenia rodziców do zapisania dzieci na treningi do Twojej szkółki.
Odpowiedni dobór wyposażenia
Kompletne wyposażenie treningowe to podstawa. Na początku rekomendujemy wybrać stroje piłkarskie dla dzieci, które powinny być przewiewne – dzięki temu wszyscy uczestnicy treningów w Twojej akademii będą czuli się w nich komfortowo, co pozwoli zwiększyć zaangażowanie przekładające się na lepsze efekty pod kątem umiejętności piłkarskich. W zależności od własnych założeń i preferencji możesz zdecydować się na m.in.:
- koszulki piłkarskie,
- worki na buty,
- plecaki,
- ochraniacze piłkarskie,
- bidony.
Polecamy również zainwestować w markowe torby Nike lub torby Adidas wyróżniające się wytrzymałością i wysoką jakością wykonania.
Warto zadbać także o bramkarzy, inwestując w treningowe elementy wyposażenia tj.:
Na stronie Sporttiw.pl dostępna jest dodatkowo odzież dziecięca termoaktywna – do treningów w chłodniejsze dni.
Filozofia akademii
Marzy Ci się własna szkółka piłkarska? Uważasz, że założenie akademii piłkarskiej to łatwe zadanie? Poniekąd możemy się z tym zgodzić, natomiast opracowanie filozofii treningowej jest nieco trudniejszym aspektem. W tym celu warto inspirować się zagranicznymi ośrodkami treningowymi dla dzieci i młodzieży, m.in.:
- West Ham Academy,
- Akademia Boca Juniors,
- Schalke 04,
- Southampton,
- Sporting Lizbona,
- Bayern Monachium,
- Akademia Manchester United.
I oczywiście sławna szkółka piłkarska Realu Madryt – La Fábrica, która przyczyniła się do wypromowania w seniorskiej piłce zawodników tj.: Iker Casillas, Carvajal czy też Alvaro Morata.
Akademie wymienione powyżej wyróżniają się niecodziennym podejściem do treningów popartych wyjątkowymi filozofiami. Warto prześledzić sposób działania szczególnie akademii West Ham oraz Manchesteru United, na czele z Realem Madryt.
Jak przygotować się do założenia szkółki piłkarskiej? – podsumowanie
Założenie akademii piłkarskiej to dosyć wymagające zadanie – szczególnie dla szkoleniowców, którzy nie interesują się sprawami księgowymi. Zrzeszenie wyjątkowego grona dzieci z ogromnym zapałem do treningu jest jednak jak najbardziej możliwe, pod warunkiem że będziemy prawidłowo zarządzać szkółką.
Bo założyć akademię może każdy, ale o osiąganiu sukcesów ze swoimi podopiecznymi na skalę narodową lub nawet światową większość może pomarzyć. Przede wszystkim ze względu na brak odpowiedniej wiedzy pozwalającej nie tylko na promocję, ale także dobór wyposażenia, filozofii czy też metod treningowych, które warto podpatrzyć w najlepszych akademiach świata.
Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego artykułu i życzymy powodzenia w zakładaniu szkółki piłkarskiej!