Jak ubrać dziecko na jesienny trening piłkarski?
Odpowiednio dobrany strój piłkarski na jesienne jednostki treningowe powinien chronić młodego piłkarza przed wiatrem, chłodem oraz opadami. Najpopularniejszy w tym okresie jest ubiór „na cebulkę” - jest to tzw. warstwowa garderoba, zaczynająca się od elementów bezpośrednio przylegających do skóry, przez nieco luźniejsze części ubioru, aż po akcesoria takie jak komin, czapka i rękawiczki. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak ubrać dziecko na jesienny trening piłkarski.
7 podstawowych elementów garderoby młodego piłkarza!
Strój piłkarski na jesienny trening powinien składać się z 7 istotnych elementów garderoby, a mianowicie:
- koszulka termoaktywna,
- spodnie termoaktywne,
- rękawiczki,
- krótkie spodenki,
- skarpety piłkarskie,
- koszulka sportowa,
- ortalion.
W zależności od pogody - można zdecydować się na czapkę dla dziecka i ewentualnie dresy piłkarskie dla dzieci (jeśli uważasz, że będzie mu za zimno w samych spodniach termoaktywnych). Wówczas należy zrezygnować z krótkich spodenek - wygodniej będzie mu podczas samego treningu.
Pamiętaj, aby dziecku na trening piłkarski ubierać zawsze o jedną warstwę mniej niż na co dzień. Weź pod uwagę, że Twoja pociecha będzie w ciągłym ruchu podczas zajęć. Potrzebuje do tego komfortu, który należy mu zapewnić odpowiednim, nieprzesadzonym ubiorem.
Trening piłkarski jesienią i zimą - jak wpływa na zdrowie dziecka?
Trening piłkarski w okresie jesiennym i zimowym jest bezpieczny dla organizmu dziecka, pod warunkiem że jako rodzic zadbasz o jego ubiór. W porach roku o dużej zmienności pogody, temperatur, a także regularnych opadów deszczu, czy też śniegu należy skompletować ubiór na tzw. cebulkę, składającą się z kilku, istotnych elementów garderoby.
Ubiór na cebulkę
Poniżej przedstawiamy, z czego powinien być złożony ubiór „na cebulkę” - tak, aby ochronić młodego piłkarza przed przeziębieniem:
- przylegająca do ciała odzież termoaktywna dziecięca (szybko odprowadza pot, gwarantując prawidłową termoregulację ciała);
- koszulka sportowa z oddychającego materiału (koszulki bawełniane nie sprawdzają się w przypadku ubioru na cebulkę - ze względu na właściwości higroskopijne tego materiału pot dobrze się wchłania, ale nie jest odprowadzany poza tworzywo - koszulka wówczas może przyczynić się do oziębienia organizmu);
- lekkie dresy piłkarskie dla dzieci (zabezpieczające przed wiatrem);
- wysokiej jakości ortaliony przeciwdeszczowe dla dzieci (przydatne szczególnie w deszczowe dni);
- rękawiczki (najlepsze są lekkie, polarowe modele);
- czapka (typowo sportowa, lekka i oddychająca);
- komin (powinien dobrze przylegać do szyi - nie należy nim zasłaniać ust oraz nosa).
Należy pamiętać, aby wyposażyć dziecko również w odpowiednie skarpety treningowe - mogą to być getry lub dłuższe skarpety (za kostkę).
Jesienny trening piłkarski - korzyści zdrowotne
Istnieje wiele korzyści zdrowotnych związanych z jesiennym lub zimowym treningiem na świeżym powietrzu.
- Po pierwsze - układ odpornościowy malucha ulega wzmocnieniu, a do tego organizm się hartuje.
- Po drugie - ze względu na jony ujemne występujące w powietrzu, młody piłkarz będzie lepiej spał.
- Po trzecie - słońce sprzyjające jesiennym (lub zimowym) treningom dostarcza dodatkową dawkę witaminy D, co naturalnie wspiera organizm w walce z bakteriami i wirusami grypy, które w tym okresie są wyjątkowo popularne.
Jak ubrać dziecko na trening? - dodatkowe wskazówki
Odpowiedni strój piłkarski w okresie jesiennym i zimowym to bardzo ważna kwestia. Priorytetowym elementem powinna być również edukacja dziecka na temat zachowania w trakcie jednostki treningowej. O co dokładnie chodzi? Jeśli nasza pociecha się zgrzeje - nie powinna zdejmować czapki lub bluzy. Zwiększa to prawdopodobieństwo zachorowania. I trzeba o tym bezsprzecznie poinformować młodego adepta piłki nożnej.
Jak ubrać dziecko na jesienny trening piłkarski? - podsumowanie
Strój piłkarski dla dziecka należy dostosować w taki sposób, aby dziecku nie było mu zbyt ciepło podczas danej jednostki. Z akcesoriów najważniejszy jest komin - dzięki niemu zimne powietrze nie dostanie się pod ubrania. Jeśli chodzi o czapkę, warto ją nakładać na większość treningów jesienno-zimowych, natomiast powinna być wykonana z lekkiego materiału. Rękawiczki okazują się niezbędne, gdy temperatura poniżej 5 stopni Celsjusza.
Główne elementy garderoby to koszulka termoaktywna z długim rękawem i spodnie termoaktywne lub dresy/spodenki, w zależności od temperatury. Bluza dresowa w połączeniu z odzieżą termoaktywną przyda się poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli jest około 12-15 stopni Celsjusza, wystarczy często koszulka termoaktywna i zwykła, oddychająca koszulka piłkarska.