Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jak zdrowo biegać? Poznaj te kilka ważnych zasad!

2022-06-01
Jak zdrowo biegać? Poznaj te kilka ważnych zasad!

Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu. Do jego skutecznego uprawiania wystarczy w praktyce mieć odpowiednie obuwie i strój. Biegać możesz w deszcz, śnieg czy upał – po chodniku, lesie i łące. Zwróć jednak uwagę na to, że wyłącznie dobrze dobrana technika biegania, odpowiedzialnie zaplanowany trening i dobrze dopasowane wyposażenie pozwoli Ci na skuteczne i przyjemne uprawianie tego sportu.

Jak przygotować się do biegania?

Przede wszystkim powinieneś skompletować odpowiedni strój. Kluczową rolę pełnią buty do biegania. Odpowiadają one za prawidłowe ułożenie stopy w czasie ruchu, skuteczną amortyzację, ale także regulację temperatury i nawodnienia Twojej nogi. Wysokiej jakości obuwie takie jak męskie buty sportowe do biegania Nike Revolution 5 umożliwiają skuteczne odprowadzenie wilgoci z wnętrza obuwia, zapewniają stopie wysoki komfort i stabilność. Ograniczają tym samym ryzyko kontuzji i zmniejszają zmęczenie.

Pamiętaj, że innego rodzaju obuwie stosuje się na beton, inne powinny współpracować z Tobą w trakcie poruszania się po lesie, a jeszcze inny rodzaj butów stosuje się do uprawiania joggingu zimą (tutaj warto sięgnąć po egzemplarze z tkanin nieprzemakających).

Jak przygotować się do biegania pod względem pozostałych elementów wyposażenia? Zwróć uwagę na odpowiedni rozmiar koszulki i spodenek. Ważne, aby obydwie części stroju pozwalały skórze oddychać, odprowadzając jednocześnie wilgoć.

Ile biegać na początek?

Przede wszystkim pamiętaj o kontroli dystansu i czasu biegu. Technika biegania na początek to około 20 minut łącznego wysiłku, w co wliczony jest także potencjalny marsz. Najlepiej nie wyznaczaj sobie określonego dystansu. Po około 20-25 minutach przerwij trening i rozpocznij rozciąganie. Po kilku takich treningach możesz spróbować przebiec np. 2-3 kilometry ciągłym, równym tempem. Następnie możesz sukcesywnie zwiększać tempo i dystans.

Jak często biegać, by zachować kondycję i zdrowe stawy jednocześnie? Na początku nie trenuj częściej niż trzy razy w tygodniu. To wystarczy, żeby poprawić samopoczucie i wpłynąć na pracę organizmu. W przypadku startów w zawodach i przygotowywania się do takowych, powinieneś biegać częściej, jednak nie więcej niż 4-5 razy w tygodniu.

Czy bieganie jest zdrowe?

Wielu początkujących fanów joggingu zastanawia się, czy bieganie jest zdrowe? Jeżeli zastosujesz obuwie, które odciążyło Twoje stawy i podejdziesz do wysiłku odpowiedzialnie (dostosowując go do swojej aktualnej sytuacji kondycyjnej), to możesz mieć pewność, że jogging korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Uprawianie tego sportu zmniejsza ryzyko zawału, poprawia funkcjonowanie układu krążenia, usprawnia pracę płuc, a także normuje ciśnienie, cholesterol i cukier. Co ciekawe, bieganie korzystnie przekłada się też na kości i mięśnie. Pamiętaj jednak, że to czy bieganie jest zdrowe czy nie zależy od Ciebie. Przeciążenie organizmu może doprowadzić do skręcenia, zwichnięcia czy złamania nogi, a także naderwania lub zerwania mięśni.

Z tego względu równie ważne co technika biegania czy wiedza jak często biegać jest dobre przygotowanie się do treningu. Zwróć uwagę na odpowiednią rozgrzewkę i rozciągnięcie mięśni przed wyruszeniem w trasę. Tylko w ten sposób możesz zachować zdrowie – niezależnie od uprawianej dyscypliny.

Poprawna technika biegania

Technika biegania znacznie wpływa na efekty treningu i jego bezpieczeństwo. Jak biegać, aby było to zdrowe? Przede wszystkim staraj się utrzymać prosty kręgosłup. Nie wychylaj się nim do przodu, ani do tyłu. Nogi ustawiaj naturalnie, nie zostawiając bioder z tyłu. Jednocześnie swoją sylwetkę (włączając w to głowę, tułów, nogi, stopy) możesz delikatnie wysunąć.

W jaki sposób najlepiej ustawiać stopy i nogi? Bieg powinien być naturalny, delikatny i możliwie najmniej inwazyjny. Nie naciskaj mocno na podłoże. Staraj się też poruszać w sposób przemyślany, robiąc dość duże kroki. W ten sposób nie tylko poprawiasz położenie nogi, wpływając na regenerację i zdrowie swojego organizmu, ale też korzystnie przekłada się to na osiągane przez Ciebie wyniki.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie czy bieganie jest zdrowe brzmi – tak. Wystarczy się do tego odpowiednio przygotować. Zwróć uwagę na wybrany przez siebie sprzęt, poświęć trochę czasu na rozgrzewkę i dopasuj dystans do swoich aktualnych możliwości, sukcesywnie go zwiększając. To sposób na zdrowe spędzanie czasu i poprawę Twojego ogólnego samopoczucia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 397 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Produkt wysokiej jakości zgodny z opisem.
2024-04-26
Szybko, sprawnie, rewelacja.
pixel