Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jaka piłka nożna na jaką nawierzchnię?

2022-05-24
Jaka piłka nożna na jaką nawierzchnię?

Piłka nożna to najpopularniejsza gra świata. W piłkę można grać na różnej nawierzchni – od naturalnej trawy po parkiety w halach. Jaka powinna być odpowiednia piłka do nogi? Przede wszystkim wytrzymała, wykonana z materiałów odpornych na zniszczenia, ale także profesjonalnie wyważona. Po napompowaniu piłka nożna musi mieć także określoną w przepisach wagę. W ten sposób gra jest efektywna, a futbolówka wędruje dokładnie tam, gdzie chce tego zawodnik.

Najlepsza piłka na nawierzchnię naturalną

Zacznijmy od tego, jaka powinna być piłka do nogi do naturalnej nawierzchni, czyli tradycyjnej murawy. Rozmiar piłki nożnej do standardowej odmiany futbolu dla seniorów to 5 (czyli obwód około 70 centymetrów i waga 430 gram), a młodsze kategorie wiekowe używają niekiedy „czwórek” i „trójek”.

Jaka jeszcze powinna być piłka nożna? Rozmiar 4 czy 5 to nie wszystko. W przypadku naturalnej nawierzchni ważny jest sposób szycia piłki. W zawodach na różnych szczeblach czy do treningów stosuje się głównie piłki szyte lub zgrzewane termicznie. Te bardzo dobrze odbijają się od murawy, są „posłuszne” nodze zawodnika i umożliwiają swobodne przyjęcie każdą, dozwoloną w przepisach szczęścia ciała.

Istotne jest to, że seniorska piłka do piłki nożnej rozmiar 5 lub do zastosowania juniorskiego (mniejsza) powinna być też wykonana z materiałów, które nie pochłaniają wody w trakcie gry. Jeżeli z kolei grasz w trudniejszych warunkach pogodowych (np. po zmroku), dobrze mieć piłkę w jaskrawych barwach.

Jaka piłka na orlika i sztuczną nawierzchnię?

Piłka na orlika jest niezwykle podobna do tej, którą gra się na standardowej murawie. Niektórzy producenci wyodrębnili jednak osobną kategorię tego typu futbolówek. Mają one oznaczenia AG i TF. Najczęściej taka piłka do nogi charakteryzuje się wyższą wytrzymałością na ścieranie (sztuczna trawa jest twardsza) i większą elastycznością.

Piłka na orlika może być też delikatnie mniejsza od tej, przeznaczonej na duże boisko (ze względu na rozmiar murawy). Rozmiar piłki nożnej na boiska orlikowe to zwykle 4. Jednak nie musisz kupować innej wielkości futbolówki, aby pograć właśnie na popularnym orliku. Wystarczy standardowy egzemplarz, który sprawdzi się w jednym i drugim przypadku.

Takim może być np. piłka treningowa Zina Casa Turf 2.0, która jest na tyle wytrzymała, aby używać ją na sztucznej nawierzchni i tradycyjnej murawie. Nie przyjmuje ona wody, a jej chropowata powierzchnia zapewnia dużo lepszą wytrzymałość. Świetnie leży przy nodze i umożliwia oddanie precyzyjnego strzału przy butach typu turf (to mniejsze korki, wykonane z tworzyw sztucznych). To świetna piłka na orlika.

Jaka piłka do futsalu i na halę?

Futsal to podobna, jednak wymagająca innego sprzętu odmiana piłki nożnej. Jaka powinna być piłka na futsal? Zacznijmy od tego, że futbolówka tego typu jest twardsza i mniej sprężysta. Halowa odmiana gry w piłkę polega bowiem głównie na graniu po ziemi. Piłka na halę ma w sobie zdecydowanie mniej powietrza, ale materiał, z którego jest wykonana jest bardziej plastyczny i elastyczny.

Rozmiar piłki nożnej do gry na hali to 4. Jest ona mniejsza od klasycznej futbolówki, bo powierzchnia boiska halowego jest ograniczona, a bramki nie są tak duże. Zastosowanie zwykłej „piątki” mogłoby bardzo utrudnić skuteczne zdobywanie goli.

Pamiętaj, że piłka na halę zwykle wykonana jest z poliuretanu i najlepiej jeżeli ma jaskrawe barwy. Futsal to bowiem bardzo szybka gra, a futbolówka powinna zwracać na siebie uwagę zawodników. Ciekawym przykładem egzemplarza do grania w hali jest piłka halowa Select Futsal Academy Special. Stosowany w niej Wentyl Double-Lock sprawia, że jest ona niezwykle szczelna. Jest ona szyta ręcznie, co pozwala na wiele sezonów gry. Ma stonowane odbicie, jest dość ciężka i bardzo dobrze się ją przyjmuje. Nadaje się do zastosowania podczas gier treningowych, jak i w trakcie turniejów zawodowych. Możesz zastosować ją jako element służący do szkolenia młodych adeptów piłkarskich w trakcie przerwy zimowej.

Na koniec ważna rada – wybierając piłkę zwracaj uwagę nie tylko na jej zastosowanie, ale również to, kto będzie używał futbolówki. Dzieci powinny mieć nie tylko mniejsze, ale też lżejsze egzemplarze. Wraz z wiekiem waga piłki może z kolei rosnąć. Dla dorosłych powinno się stosować już wyłącznie cięższe futbolówki. Najmłodszym warto dawać też piłkę pomalowaną w atrakcyjne wzory. Dzięki temu zachęcimy dzieci do uprawiania tej popularnej dyscypliny.

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 407 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-08
O ile stroje są ok o tyle skarpety musiałem odesłać. Stopy w rozmiarze mini są tak szerokie ,że pasowałyby na mój rozm 44 a nie dziecka 34.
2024-05-17
Bardzo szybka wysyłka, jestem miło zaskoczony. Buciki super
pixel