Darmowa dostawa od 200,00 zł

Rozmiary piłek do piłki nożnej. Które są odpowiednie dla dzieci?

2023-05-05
Rozmiary piłek do piłki nożnej. Które są odpowiednie dla dzieci?

Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Nic dziwnego, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży. Jednym z kluczowych elementów tego sportu jest oczywiście piłka, która jest jednocześnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość treningu oraz samych rozgrywek na płycie.

Jeśli Twoja pociecha jest amatorem sportów zespołowych, z pewnością zastanawiasz się nad kompletowaniem najlepszych akcesoriów i elementów ubioru, które umożliwią wczucie się w rolę, ale i zapewnią najlepszy rozwój umiejętności. W przypadku sportów uprawianych przez najmłodszych to właśnie wybór odpowiedniej wielkości piłki do piłki nożnej jest kluczowy. Piłka ma bezpośrednie przełożenie na rozwój techniki, umiejętności i wydajności podczas gry. Omówimy, jakie są odpowiednie rozmiary piłek do piłki nożnej dla dzieci i czym kierować się przy wyborze.

Dlaczego ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru piłki?

Wybór piłki na orlika jest bardzo ważny, ponieważ ma wpływ na rozwój techniki, umiejętności i wydajności dziecka podczas samej gry. Dlaczego akurat rozmiary piłek mają tak duże znaczenie?

Zbyt duża piłka może być trudna do kontrolowania i prowadzenia przez dziecko, utrudniając rozwijanie umiejętności technicznych, takich jak drybling czy podania i oddawanie strzałów. Z kolei z drugiej strony, zbyt mała piłka może powodować problemy z nabyciem siły i precyzji, tak wymaganej podczas gry.

Dzieci czerpią przyjemność z gry w piłkę nożną, jeśli są w stanie kontrolować piłkę i odnosić sukcesy podczas treningów i mniej lub bardziej oficjalnych meczów. Zbyt trudna do kontrolowania piłka może zniechęcić dziecko do gry i wpłynąć na jego poziom motywacji.

Właściwie dobrana wielkość piłki jest również ważna dla bezpieczeństwa dziecka. Przykładowo zbyt duże piłki na hale mogą być problematyczne w kontrolowaniu i prowadzeniu. A zbyt małe piłki mogą przyczyniać się do ryzyka wystąpienia urazów i kontuzji, ponieważ może być trudniej je opanować i kontrolować podczas strzałów czy podań.

Rozmiary piłek do piłki nożnej - jakie wymiary dla jakiego wieku?

Wielkość piłek do piłki nożnej jest różna w zależności od wieku i poziomu umiejętności graczy. Poniżej przedstawiamy orientacyjne wymiary, jeśli chodzi o zarówno piłki meczowe, jak i piłki na trening dla dzieci i młodzieży w zależności od wieku:

  • Rozmiar 1 i 2 to piłki dedykowane najmłodszym - dzieciom w wieku do 4 lat. Piłka w tym rozmiarze ma obwód około 46-51 cm i waży około 200 gramów, umożliwiając efektywny trening piłkarski,
  • Rozmiar 3 - to z kolei piłki dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Piłka ma obwód około 60-62 cm i waży około 300 do 320 gramów,
  • Piłki rozmiar 4 - dedykowane młodzieży piłki mające obwód około 63 - 64 cm, ważąc przy tym do 390 gramów (np. Adidas JR Tiro LGE J350 350g (FS0372) r.4),
  • Piłki w rozmiarze 5 - są przeznaczone dla młodzieży powyżej 14 lat i dorosłych. Piłka ma obwód około 68-70 cm i waży do 450 gramów. Przykładem może być piłka Adidas Al Rihla Training (H57798).

Warto jednak pamiętać, że wymiary piłek do piłki nożnej mogą się różnić w zależności od producenta, dlatego przed zakupem warto sprawdzić dokładne wymiary na opakowaniu lub w sklepie.

Piłka meczowa vs treningowa. Czym się różnią?

Skoro wiesz już, jakie są różnice, jeśli chodzi o rozmiar piłek do gry w piłkę nożną, czas poruszyć kolejny istotny temat, czyli omówienie rodzajów piłek do futbolu.

Możemy wyróżnić piłki meczowe i piłki treningowe. Czym się różnią? Przede wszystkim swoją konstrukcją i przeznaczeniem.

Piłki meczowe, jak np. Adidas Al Rihla 22 PRO (H57783) czy Adidas Tiro Competition (FS0392) są przeznaczona do gry w oficjalnych meczach piłki nożnej, ale i nie tylko! To najczęściej piłki spełniające najwyższe standardy jakościowe, wykonane z odpowiednich materiałów, dzięki czemu zapewniają doskonałe osiągi na boisku. Mogą posiadać specjalny certyfikat, który potwierdza ich zgodność z wymaganiami FIFA.

Po drugiej stronie mamy piłki na trening, które dedykowane są amatorom sportu, przeznaczone do codziennych treningów i ćwiczeń. Piłki treningowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak to wcale nie oznacza pójścia na kompromis, jeśli chodzi o wytrzymałość i inne parametry ważne podczas rozgrywek. Piłki treningowe są przeznaczone głównie do codziennej pracy nad techniką i poprawą umiejętności, a także do gry w nieformalnych meczach i grach towarzyskich.

Kolejną różnicą między piłką meczową a piłką treningową jest waga i rozmiar. Piłki meczowe muszą mieć określone wymiary i wagę zgodnie ze standardami FIFA, podczas gdy piłki treningowe mogą mieć różne rozmiary i wagi w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika.

Omówiliśmy różnice między piłką meczową a piłką treningową, jak i przedstawiliśmy orientacyjne wymiary piłek do piłki nożnej dla dzieci i młodzieży w zależności od wieku. Pamiętaj, aby przy kolejnych zakupach wybrać odpowiedni rozmiar piłki, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo podczas gry!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 389 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Dziękuję
2024-03-30
Bardzo szybko, bardzo profesjonalnie
pixel