Darmowa dostawa od 200,00 zł

Tysiąc, król, czy Warszawianka. Najpopularniejsze gry piłkarskie z dzieciństwa

2023-04-03
Tysiąc, król, czy Warszawianka. Najpopularniejsze gry piłkarskie z dzieciństwa

Gry piłkarskie towarzyszą dzieciom na całym świecie od wielu lat. Często są one pierwszymi doświadczeniami związanymi z futbolem i pozwalają na rozwijanie umiejętności, takich jak precyzja, szybkość czy koordynacja ruchowa. Omówimy trzy najpopularniejsze gry piłkarskie z dzieciństwa: Tysiąc, Król i Warszawianka.

Zastanawiasz się, jakie gry piłkarskie królowały (niektóre królują nadal!) kilkanaście lat temu? Przyjrzymy się podstawowym zasadom tych klasycznych rozgrywek, korzyściom dla rozwoju fizycznego i społecznego dzieci oraz porównamy podwórkowe gry z dzieciństwa pod względem popularności i charakterystyki.

Gra w Tysiąca - jak ta prosta zabawa może rozwijać umiejętności piłkarskie u dzieci?

Na pewno doskonale wiesz, że piłka nożna to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, ale czy wiesz, że istnieją także różne warianty tego sportu? Jednym z nich jest gra piłkarska w Tysiąca.

Piłkarski tysiąc polega na uderzaniu piłki w słupki i poprzeczki bramki w celu zdobycia określonej liczby punktów. Gracze uderzają piłkę z określonej odległości, a za trafienie w słupek można zdobyć 100 punktów, za poprzeczkę 250 punktów, a za spojenie 500 punktów. Celem gry jest zdobycie tysiąca punktów, co wymaga sporej precyzji i umiejętności.

W zależności od wariantu zabawy można zdobyć dodatkowy bonus za trafienie w piłkę odbitą od słupka (bramka wiedeńska) lub poprzeczki (brazylijska). Jednak strzał poza światło bramki wiąże się z ujemnymi punktami, co zwiększa trudność gry.

Piłkarski Tysiąc to prosta, ale wymagająca umiejętności i precyzji zabawa, która dostarcza wiele emocji i może być świetnym sposobem na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną.

Król - popularna gra piłkarska na podwórku, która uczy fair play i zwinności

Król to kolejna ciekawa, wręcz nostalgiczna propozycja, w którą można grać w dowolnej liczbie osób. W grze chodzi o to, żeby dotknąć ustalonego celu, np. ściany, dokładnie tyle razy, ile ustalono w danej kolejce. Jedno dotknięcie może również składać się z dowolnej ilości podbić piłki w powietrzu, co dodaje elementu zręczności do gry.

W grze król gracze rywalizują ze sobą, aby być pierwszym, który osiągnie ustaloną liczbę dotknięć i trafi w cel. Zwycięzca rundy otrzymuje literę, a ostatecznie wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie litery K-R-Ó-L.

Ta prosta gra wymaga jedynie piłki i ściany, więc może być rozrywką w dowolnym miejscu i czasie. Król to również świetny sposób na poprawę zręczności i koordynacji ruchowej, ponieważ wymaga precyzyjnych ruchów i kontroli piłki. Jak w każdej grze, kluczowe są odpowiednie buty piłkarskie czy piłki, które często przeważają nad zwycięstwem danej drużyny.

Warszawianka - specjalne zasady i wiele emocji - dlaczego ta gra wciąż przyciąga dzieci na polskich podwórkach?

Opisując podwórkowe gry z dzieciństwa, nie możemy pominąć Warszawianki! Nazywana także, w zależności od lokalizacji również Pele, Maryna, jedynka czy Niemiec, to tradycyjna polska gra piłkarska, która była popularna wśród dzieci i młodzieży w latach 80. i 90. XX wieku. Gra polega na zdobyciu bramki po akcji, ale wymaga przy tym od graczy precyzji, zręczności i szybkiego myślenia!

Zasady są dość proste. Zawodnicy, często ubierając swoje ulubione koszulki piłkarskie, muszą najpierw wyłonić bramkarza poprzez konkurs żonglowania piłką. Następnie gracze rozstawiają się na polu gry i próbują zdobyć bramkę po akcji. Gra odbywa się na jedną bramkę, a wymiana podań przed strzałem jest zwykle ograniczona do trzech zagrań.

Podstawową zasadą jest granie wyłącznie “z pierwszej piłki”, o ile nie znajduje się ona w powietrzu. Żonglowanie, podbijanie czy gra górą jest dozwolona bez ograniczeń. Jednak wymagana precyzja utrudnia wypracowanie sobie pozycji strzeleckiej, a trzecie podanie musiało być przecież celne! W przeciwnym wypadku gracz znajdujący się na końcu musiał uderzyć często z niekomfortowej i trudnej pozycji.

Strzelca ratowało jedynie obicie słupka bądź poprzeczki, wówczas akcja startowała od nowa, a jeśli nie trafił w bramkę, następowała zmiana bramkarza. Warszawianka to świetna gra, która uczy precyzji, zręczności i umiejętności szybkiego myślenia!

Musimy przyznać, że na szczęście gry piłkarskie z dzieciństwa są nadal bardzo widoczne na osiedlowych podwórkach! Jeśli masz ochotę poczuć się jak dziecko i powspominać piłkarskie perypetie z przeszłości, warto odświeżyć swoją wiedzę na temat tych popularnych gier piłkarskich i zaprosić znajomych na wspólną zabawę. Kto wie, może razem odnajdziecie w sobie ducha młodego piłkarza i stworzycie niezapomniane wspomnienia, które będą towarzyszyć Wam przez wiele lat!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 405 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Wszystko ok.Polecam
2024-04-26
Szybko, sprawnie, rewelacja.
pixel